Co se děje na zámku

Nálezem roku jsou hradby pod břeclavským zámkem!!!!

Prestižní ocenění Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2020 v kategorii objev/nález roku získal nález hradby z počátku 12. století pod břeclavským zámkem. Nález v podobném rozsahu v českých zemích nemá obdoby.

Odborná porota ocenila moderně vedený archeologický výzkum společností Archaia, který byl řádně zpracován a vědecky vyhodnocen. Mimořádný objev pozůstatků hradby z počátku 12. století v prostoru břeclavského zámku navazuje na záchranný archeologický výzkum, při němž byly na stejném místě v letech 2009 a 2018 zjištěny mohutné destrukce vypálených mazanic. Tehdy ale pro nevelký rozsah nebylo možné objev interpretovat. Nyní bylo v nižší vrstvě odkryto množství ohořelého dřeva a potvrdilo se, že jde o součásti tělesa hradby, rozsahem i stářím unikátní nález sahající do doby hradištní.

Více na: 

https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/zpravy/68419-ceny-patrimonium-pro-futuro-2020-maji-sve-viteze?fbclid=IwAR14pE5sARb99HAmE7wGNAfrRFYXqUjhj2-qiT4e1ri4jJtIOiwjmTb4abs

Práce na věží pomalu končí  ...   fotografie 20.10.2020