Archeologický výzkum
Archeologický výzkum na břeclavském zámku pro nás začal již před 10 lety. Tehdy jsme sice byli pouze stafáž kontroverzního pokusu o rekonstrukci a snažili jsme se ve ztížených podmínkách dokumentovat co se dalo. Ovšem už tehdy jsme rozpoznali, že pod mohutnými navážkami a vrstvami mazanic se nachází cosi podstatného...
Na místo jsme se vrátili minulý podzim a v rámci jedné tehdy realizované sondy, či spíše začištěného nelegálního výkopu, se nám podařily zachytit shořelé dřevěné konstrukce a dobrat se i podloží. Od konce června jsme v rámci plánované rekonstrukce a díky osvícenosti radnice začali spolu s muzeem Břeclav realizovat předstihový výzkum v jedné z místností jižního křídla zámku.
Přestože výzkum není zdaleka uzavřený, již teď můžeme představit poměrně mimořádný nález hradby z období okolo poloviny 11. století. Samotná hradba sestávala s dřevěných roštů, v rámci kterých byly přes sebe kladeny jednotlivé dřeva - ztužující prvky hradby. Prostor mezi rošty byl pak vždy vyplněn hlínou. Zachycený úsek hradby má skoro 7 m, ovšem původně byla širší. Nezachytili jsme totiž žádný z jejich líců. Stejně tak nevíme, jak byla hradba vysoká, určitě několik metrů, jak naznačuje obrovský počet nalezených přepálených mazanic - původní hliněné části hradby. Část hradby kde byl při jejím požáru přístup vzduchu, zcela zanikla a dochovala se v podobě zmiňovaných mazanic. Naštěstí pro nás, část shořela bez přístupu vzduchu, a právě tam se nám dochovaly zuhelnatělé zbytky dřevěného roštu.
Nález je to pro nás mimořádný. A to nejen rozsahem dochovaných konstrukcí, kdy můžeme sledovat technologii výstavby hradby. Ale i samotnou datací celé konstrukce. Prozatím máme k dispozici pouze jediné dendrodatum hlásící se do roku 1041 a keramiku, která vypadá poněkud mladší. Samotná Břeclav je nejspíše pojmenována po knížeti Břetislavovi a snad byla založena po připojení Moravy k přemyslovskému státu někdy okolo let 1039/41. Uvidíme, jak další výzkum věc osvětlí. Vzhledem k počtu nalezených dřev doufáme, že budeme brzo vědět ohledně datace více. A podaří se nám poodhalit tajemství toho v 11. a 12. století významného moravského hradiska. Už i teď je ovšem odkrytá část hradby mimořádnou záležitostí.
10. 07. 2019 - Miroslav Dejmal - Libor Kalčík
Zdroj: https://www.archaiabrno.org/home_cs/?acc=zapisnicek&blog_id=967
Hradba z 11. století - 9. července 2019
Archeologové objevili v podzemí břeclavského zámku zbytky dřevěné hradby z 11. století. Podle odborníků jde o mimořádný nález.
Výzkum provádí organizace Archaia Brno a Městské muzeum a galerie ve spolupráci s Masarykovou univerzitou Brno. V úterý 9. července archeologové prezentovali své dosavadní výsledky odbormné veřejnosti. Aby se dostali k dřevěným základům, museli první týdny vyvozit množství hlíny. Teprve poté jim stav dovolil vlastní archeologickou práci.
Zdroj: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/archeologove-pod-zamkem-breclav-nasli-1000-let-starou-hradbu-40289352
Ohlédnutí za dnem otevřených dveří na břeclavském zámku - 16. srpna 2019
Autor: Miroslav Dejmal, Zdroj: FB Archaia Brno -16. 8.2019
Kosterní nálezy - 26. února 2020
O objevu raně středověké hradby pod Břeclavským zámkem jsme Vás informovali už v létě. Teď, ale výzkum přinesl nové výjimečné nálezy. Na konci roku se přerušený výzkum znova rozeběhl a teď jsme se po náročné práci dostali pod samotnou hradbu. Jak to tak bývá, výzkum na plno otázek odpoví, ale vždy nové další přinese.
Autor: Miroslav Dejmal, Zdroj: FB Archaia Brno -26. 2. 2020
Dětská lodička z 11. století - 16. března 2020
Autor: Miroslav Dejmal, Zdroj: FB Archaia Brno - 16. 3. 202O
Hlasujte pro náš nález na webu NPÚ - 7. července 2020
https://www.npu.cz/cs/opravujete-pamatku/inspirujte-se/61163-nalez-hradby-z-pocatku-12-stoleti-na-zamku-breclav?bclid=IwAR2quetYHtvGU_aw1mEUopT5SftecmV7Rg50HgH6URm7RPo12Ub4ZxGdTWM
Nález hradby z počátku 12. století na zámku Břeclav
Mimořádný objev pozůstatků hradby z počátku 12. století v prostoru břeclavského zámku navazuje na záchranný archeologický výzkum, při němž byly na stejném místě v letech 2009 a 2018 zjištěny mohutné destrukce vypálených mazanic. Tehdy ale pro nevelký rozsah nebylo možno objev interpretovat. Nyní bylo v nižší vrstvě odkryto množství ohořelého dřeva a potvrdilo se, že jde o součásti tělesa hradby, rozsahem i stářím unikátní nález sahající do doby hradištní.
Archeologický výzkum na břeclavském zámku v roce 2021
V roce 2021 proběhla další etapa archeologické výzkumu na břeclavském zámku. Výzkum částečně navázal na práce v předchozích letech. Přičemž tentokráte se zaměřil na místnosti Z109 a J116 a J120. Důvodem výzkumu byly plánované rekonstrukční práce na zámku, které počítají s částečným zbudováním podzemních prostor pod zámkem. Výzkum tedy byl záchranný, i když realizován předstihově.
Ve všech třech místnostech byly dochovány původní povrchy, které byly vždy narušeny cca 1m širokým a 1,7 hlubokým výkopem okolo zdí, který vznikl v roce 2009. Výzkum v jednotlivých místnostech přinesl nové důležité poznatky o lokalitě, které zásadně doplnili už dříve získané informace.
V západním křídle došlo k exkavaci místnosti Z109, přičemž výzkum se zastavil na niveletě -3,5 m od původní podlahy. Archeologické terény pokračují dále hlouběji. Ovšem nejsou budoucími pracemi ohroženy a výzkum hlouběji nepokračoval. Během výzkumu místnosti se podařilo doložit důležitou stratigrafii spadající převážně do 15. století. Doloženy byly jak destrukční vrstvy spadající pravděpodobně do období husitských válek. Tak sídlištní objekty v podobě dřevohliněné zástavby. Tyto poznatky jsou značně důležité, jelikož dokládají dosud archeologicky skoro nezaznamenanou důležitou etapu hradu.
Výzkum se zaměřil i na místnost J120 v diagonálním křídle. Zde byl hlavně zachycen horizont náležející ranému novověku. Konkrétně konci 16. a počátku 17. století. Jde o velice důležitý nález, jelikož nálezy z této historické etapy dosud spíše absentovaly. A tyto terény včetně artefaktů můžeme spojit již s dodnes stojícími částmi zámku. Při výzkumu byla opět zachycena i destrukce dřevohliněné hradby z počátku 12. století. Šlo ovšem pouze o shořelou část tvořenou pouze destrukcí mazanice. Výzkum se opět zastavil na niveletě - 3,5 m, podle požadavku investora, přičemž archeologické terény pokračují dále hlouběji.
Poslední zkoumanou místností byla J120 v jižním křídle. Zde pod úrovní recentních navážek byl zkoumán opět relikt dřevohliněné hradby z počátku 12. století. Zkoumána byla pouze svrchní část tvořená jen mazanicovou destrukcí. Ovšem i tak byly učiněny velice důležité poznatky. Doloženy byly totiž úpravy tělesa hradby v 13. Století. Což je krom již v 70. letech 20. století zkoumaného reliktu obytné věže jediný doklad aktivit z tohoto období. Výzkum se opět zastavil na požadované niveletě a archeologické terény pokračují dále.
Kromě samotných archeologických situací byla vyzvednutá I velice početná kolekce artefaktů, která pochází od 12. do 18. století. Celkově se jedná o soubor několika tisíc artefaktů, které zabírají okolo dvaceti banánových krabic. Zmínit třeba musíme zlomek fajánsové talířové mísy z počátku 17. století, kde se nachází monogram tehdejšího majitele panství Vladislava Velena z Žerotína. Dále jde o doklady středověkých her, jako jsou hrací kostky, zlomek píšťaly atd. Zlomky bohatě zdobených komorových kachlů zase dokládají I vysokou úroveň interiéru hradu v 15 a 16 století. Důležitost získaného souboru souvisí s jeho celistvostí, reprezentativností a návazností na odkrytou stratigrafii.
Napsal: Mgr. Miroslav Dejmal - 28. 7. 2021